خانه / سلامت / خواص درمانی روغن میخک

خواص درمانی روغن میخک

خواص درمانی روغن میخک

 

روغن میخک یکی از روغن های بسیار مفید برای بدن است و می تواند مزایای مختلفی همچون بهبود گردش خون و کاهش التهاب، کمک به آکنه و سلامت لثه ها را در پی داشته باشد. یکی از شناخته شده ترین کاربردهای روغن میخک کاربرد آن برای کاهش درد مرتبط با مشکلات دندانی است. این روغن علاوه بر این که خاصیت ضد التهابی و کاهش دهنده درد را دارد یکی از روغن های رایج برای کاهش بیماری های مختلف است زیرا خاصیت ضد میکروبی دارد.

 

مزایای روغن میخک برای سلامتی:

مزایای روغن میخک برای سلامتی بسیار زیاد است و می تواند از سلامت کبد، پوست و دهان محافظت کند . در ادامه سعی می کنیم برخی از رایج ترین کاربردهای پزشکی این روغن را با هم مرور نماییم.

سلامت پوست و بهبود آکنه:

تحقیقات علمی انجام شده نشان می دهد روغن میخک می تواند به طور موثر باکتری ها را از بین ببرد. این باکتری های تولید کننده آکنه معمولا با مصرف روغن میخک از بین می روند. روزانه سه قطره از روغن میخک را با دو قاشق چایخوری عسل طبیعی ترکیب کنید و روی صورت خود بمالید.

تسکین درد دندان:

یکی از کاربردهای شناخته شده روغن میخک استفاده از آن برای کاهش دردهای دندانی است. چینی ها بیش از 2000 سال است که از این روغن برای کاهش درد دندان استفاده می کنند. امروزه نیز روغن میخک یکی از روغن های پذیرفته شده برای تسکین درد و ناراحتی ناشی از مشکلات دندانی مختلف است.

محتوای آنتی اکسیدانی بالا:

میخک یکی از موادی است که آنتی اکسیدان های فراوانی در خود دارد. هر گرم میخک 30 برابر آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به بلوبری دارد. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که آسیب ناشی از رادیکال های آزاد را معکوس می کنند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که آنتی اکسیدان ها فرآیند پیری و زوال عقل را کندتر می کنند و از بدن در برابر باکتری ها و ویروس های بد محافظت می نمایند.

 

روغن میخک

کمک به هضم و زخم معده:

یکی از کاربردهای سنتی روغن میخک استفاده از آن برای بهبود مشکلات گوارشی همچون سوءهضم، ماشین گرفتگی، نفخ و گاز است. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که روغن میخک ممکن است به هنگام تشکیل زخم در سیستم گوارش مفید باشد.

خاصیت آنتی باکتریایی قوی:

روغن میخک می تواند از رشد باکتری ها و مخمرهای مضر برای بدن پیشگیری نماید.

تقویت سیستم ایمنی:

به خاطر تقویت سیستم ایمنی، روغن میخک در میان روغن های مفید برای بدن طبقه بندی می شود. به خاطر خاصیت و توانایی ضد ویروسی و ضد میکروبی خود، روغن میخک می تواند به بهبود سیستم ایمنی کمک کند و از بروز بیماری هایی همچون سرماخوردگی و آنفلونزا پیشگیری نماید. این ماده در کشتن میکروب های مختلف خاصیت و توانایی بسیار خوبی از خود نشان می دهد.

کاهش فشار خون و بهبود سلامت قلب:

اگر با فشار خون بالا دست و پنجه نرم می کنید روغن میخک می تواند در این شرایط به شما کمک کند. تحقیقات انجام شده بر روی حیوانان نشان می دهد که مواد مفید موجود در روغن میخک می تواند شریان ها را در بدن شل کند و در عین حال فشار خون را کاهش دهد. میخک یکی از رقیق کننده های خون طبیعی است و برای افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

محافظت از کبد و خاصیت ضد التهابی:

اگرچه روغن میخک سال هاست که برای درمان بیماری های التهابی مورد استفاده قرار می گیرد اما تحقیقات انجام شده نشان می دهد که eugenol موجود در این روغن خاصیت ضد التهابی بسیار قدرتمندی دارد. این مطالعه نشان می دهد دوز پایینی از eugenol می تواند از کبد در برابر بیماری های مختلف محافظت نماید. این ماده حتی قادر است التهاب و اکسیداسیون سلولی را برعکس نماید. علاوه بر این، محققان دریافته اند که مصرف زیاد eugenol می تواند به دیواره سیستم گوارش آسیب وارد نماید و پوست های حساس را تحریک کند. به همین خاطر نباید در مصرف روغن میخک زیاده روی کنید.

 

مزایای روغن میخک برای سلامتی

تسکین استرس:

آیا می دانستید که روغن میخک می تواند استرس را کاهش دهد؟ این ماده یکی از روغن های عالی برای تسکین استرس و درد است.

کاهش سردرد:

ساعت های طولانی کار و عادت های بد غذایی می تواند برای بدن بسیار مضر باشد. یکی از مشکلات رایجی که در این شرایط ایجاد می شود سردرد است. روغن میخک خاصیت تسکین بخشی دارد و می تواند به بهبود سردرد کمک کند. یک قاشق چایخوری از نمک دریایی، دو قاشق چایخوری از روغن بادام و روغن نارگیل، دو الی سه قطره از روغن میخک را با هم ترکیب کنید و با آن پیشانی خود را ماساژ دهید.

کاهش مشکلات تنفسی:

روغن میخک خاصیت خنک کنندگی و ضد التهابی دارد و می تواند گلودرد و سایر مشکلات دستگاه تنفسی را برطرف نماید.

تسکین گوش درد:

اگر به خاطر سرماخوردگی و سردرد از گوش درد رنج می برید می توانید از روغن میخک استفاده نمایید. روغن میخک یکی از درمان های خانگی عالی برای تسکین سریع گوش درد است. دو قاشق چایخوری از روغن کنجد را با دو الی سه قطره روغن میخک ترکیب کنید و کمی گرم نمایید. آن را به آرامی داخل گوش بمالید و اجازه دهید کمی بماند.

روشن کردن لکه ها:

روغن میخک به کاهش جای زخم و آکنه کمک می کند.این روغن به عنوان یک لایه بردار طبیعی عمل می کند و پوست و سلول های مرده را از بین می برد.

نرم کننده طبیعی مو:

چند قطره از روغن میخک زمانی که با روغن زیتون ترکیب می شود می تواند یک نرم کننده عالی باشد. این ترکیب را بر روی موهای خیس خود اعمال کنید و اجازه دهید 15 الی 20 دقیقه بماند. سپس آن را شانه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.