خانه / سلامت / مسمومیت های دارویی و پیشگیری از آنها

مسمومیت های دارویی و پیشگیری از آنها

مسمومیت های دارویی و پیشگیری از آنها و مسمومیت دارویی گرداوری شد

مسمومیت های دارویی و پیشگیری از آنها

 

معمولا در شرایطی خاص بدن ما با واکنش های مختلفی همراه می شود تا بتواند تغییرات به وجود آمده در بدن را به نوعی پس بزند. ممکن است که شما دارویی را به تازگی مصرف کرده باشید و این دارو با داروی دیگر شما یا با شرایط طبیعی بدن شما سازگار نباشد و به چنین ترتیبی واکنش هایی را با خود به همراه داشته باشد. این قبیل علائم پس از مصرف یک دارو را با مسمومیت دارویی مساوی می دانند و معمولا برای رفع علائم مربوط به آن باید سریعا به مرکز درمانی مراجعه نمایید.

مسمومیت های دارویی تنها بر اثر مصرف دوز مناسب دارو به وجود نمی آید ، بلکه زمانی فرا می رسد که در بدن شما مسمومیت های دارویی بر اثر مصرف بیش از اندازه یک دارو به وجود خواهد آمد. به عنوان مثال یکی از شایع ترین مسمومیت های دارویی در ارتباط با دارویی رایج و بدون نسخه به نام استامینوفن است که برخی از افراد حساسیت شدیدی به این دارو دارند و پس از مصرف حتی یک یا دو قرص از آن به مسمومیت نیز دچار می شوند.

مسمومیت های دارویی در بیشترین گروه سنی یعنی در کودکان اتفاق می افتد. زیرا داروهای موجود در دوزهایی وجود دارند که در بدن یک بزرگسال قابل مصرف بوده و معمولا در صورت وجود شرایطی خاص مشکلاتی را به وجود می آورد. این مشکلات در بدن کودکان خواهد بود زیرا بدن آنها تحمل این دوز بالا را ندارد و به شدت تحت تأثیر قرار می گیرد و با علائمی از مسمومیت های دارویی همراه خواهد بود. بنابراین داروهای مصرفی روزانه خود را از دسترس کودکان خارج نمایید.

قرص های اعصاب همچون دیازپام با درصد بالایی از اوردوز همراه هستند ، زیرا فرد مورد نظر برای راحتی از استرس های روحی و برای به خواب رفتن تعداد زیادی از آن را به یکباره استفاده می کند که در نتیجه با علائمی از اوردوز همراه خواهد بود. به همین دلیل تعداد داروهای دیازپام باید زیرنظر پزشک تجویز شود و تجویز این دارو در تعداد زیاد بسیار خطرناک است.

برخی از مسمومیت های دارویی به گروه سنی بالاتر یعنی افراد کهنسال مرتبط است. پزشک برای آنها دوزی از دارو را تجویز می کند ، اما آنها ممکن است که از دوز تجویز شده بر اثر فراموشی تعداد بیشتری را مصرف نمایند و در نهایت با علائمی از مسمومیت های دارویی نیز مواجه شوند. یکی از اولین اقدامات درمانی پس از استفراغ های اجباری که می توان در منزل نیز انجام داد ، مراجعه به بیمارستان برای شست و شو دادن معده می باشد. با این کار هر دوز از دارو که در داخل معده در حال جذب باشد از معده خارج خواهد شد و فرد به سلامت عمومی باز خواهد گشت.

 

بیشتر بخوانید: مسمومیت غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.