غذاهای غنی از سلنیم (سلنیوم)

سلنیم یکی از مواد مغذی ضروری برای انسان است. این موضوع بدین معنی است که باید هر روز مواد غذایی حاوی سلنیوم مصرف شود. سلنیم ماده معدنی است که به همراه ویتامین E به پیشگیری از آسیب اکسیداتیو در بدن کمک می کند. این ماده به تنظیم متابولیسم ید کمک می کند، باعث بازیابی ویتامین C در بدن می شود، محافظت از سلول را بهبود می بخشد. این ماده به عنوان آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و برای بدن ضروری است. به همین خاطر مصرف غذاهایی که سلنیم بالا دارند می تواند از سم زدایی و کمک به اندام هایی همچون کبد و تیروئید پشتیبانی نماید. غذاهای حاوی سلنیوم بسیار خوشمزه هستند و همین امر باعث می شود افراد تمایل زیادی به خوردن آن ها داشته باشند.

غذاهای حاوی سلنیوم
خوب همانطور که مشاهده کردید این ماده برای بدن ضروری است در ادامه سعی می کنیم برخی از مواد غذایی که سلنیوم بالایی دارند را با هم مرور کنیم.

آجیل برزیلی: 5 گرم از آن می تواند 100 درصد نیاز روزانه بدن به سلنیوم را برطرف نماید. آجیل برزیلی و محتوای سلنیوم آن بسیار شگفت انگیز است. زمانی که صحبت از غذاهای غنی از سلنیوم برای گیاهخواران به میان می اید افراد می توانند از این گزینه استفاده کنند.

دانه آفتابگردان: یک پیمانه از این ماده 74 میکروگرم سلنیوم دارد که حدود 100 درصد از نیاز روزانه بدن به این ماده است.

یکی دیگر از منابع گیاهی سلنیوم دانه های آفتابگردان است که می تواند میان وعده خوبی برای افراد باشد. شما می توانید این ها را به سالاد، کوفته و سایر مواد غذایی خود اضافه کنید.

ساردین: سه اونس از ساردین می تواند 45 میکروگرم سلنیم وارد بدن نماید که 65 درصد از نیاز روزانه بدن است. ساردین منبع خوبی از سلنیم و سایر اسیدهای چرب ضروری است که به خاطر خاصیت ضد التهابی شان شناخته شده اند. اسیدهای چرب ضروری نقش مهمی در بدن بازی می کنند.

گوشت گاو: یک برش نازک 45.1 میکروگرم سلنیم وارد بدن می کند که در برگیرنده 64 درصد از نیاز روزانه بدن به این ماده است. گوشت گاو یکی از مواد غذایی سرشار از روی و سلنیوم است و مواد مغذی دیگری هم دارد.

سالمون پرورش یافته در حیات وحش: سه اونس از آن می تواند 50 درصد از نیاز روزانه بدن به سلنیوم را فراهم آورد.

این گزینه یکی از ماهی های مطلوبی است که افراد دوست دارند آن را میل کنند زیرا مواد مغذی زیادی دارد.

جگر گاو: سه اونس از آن می تواند 42 درصد از نیاز روزانه بدن را فراهم آورد. شما می توانید از جگر برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن خود استفاده کنید.

جوی دوسر: یک پیمانه از آن می تواند 33 درصد از نیاز روزانه بدن به سلنیوم را برآورده کند.

همانطور که می دانید جوی دوسر در برگیرنده فیبر محلول است و همین امر باعث می شود با کلسترول بد خون مبارزه نماید و آن را کاهش دهد.

مرغ: سه اونس از مرغ در برگیرنده 22 میکروگرم از سلنیوم است که می تواند 31 درصد از نیاز روزانه بدن را تامین نماید. همیشه مرغ ارگانیک تهیه نمایید تا برایتان سالم باشد. این ماده سرشار از پروتئین و سلنیوم است.

بوقلمون بدون استخوان: سه اونس از آن می تواند 27 درصد از نیاز روزانه بدن به سلنیوم را برآورده نماید. بوقلمون یکی از موادی است که باید در رژیم غذایی قرار گیرد. این ماده سرشار از پروتئین و سلنیم است.

تخم مرغ: یک عدد تخم مرغ بزرگ در برگیرنده 21 درصد از نیاز روزانه بدن به سلنیوم است. زمانی که صحبت از غذاهای غنی از سلنیوم به میان می اید، تخم مرغ قطعا یکی از آن ها خواهد بود.

اسفناج: یک پیمانه از اسفناج می تواند 16 درصد از نیاز روزانه بدن به سلنیوم را برآورده نماید. این سبزی سرشار از ویتامین K است اما می تواند منبع عالی از سلنیوم و سایر مواد مغذی ضروری باشد.

مزایای غذاهای حاوی سلنیوم برای سلامتی
خوردن غذاهای غنی از سلنیوم می تواند مزایای زیادی برای بدن داشته باشد. این مزایا بسیار زیاد هستند و در ادامه تنها چند مورد از ان ها را با هم مرور می کنیم.

بهبود سلامت تیروئید:

سلنیم نقش مهمی در سلامت غده تیروئید بازی می کند زیرا با ید کار می کند. در حقیقت، تیروئید اندامی در بدن است که محتوای سلنیمی بالایی دارد.

این ماده برای تولید هورمون های تیروئیدی بسیار ضروری است. کمبود سلنیم در بدن باعث کاهش تولید هورمون های تیروئیدی می شود.

پیشگیری از سرطان:

ارتباط بسیار قدرتمندی بین سطح سلنیم در خون و کاهش خطر ابتلا به سرطان های متعدد وجود دارد. سلنیم می تواند به ترمیم DNA کمک کند یا از تکثیر سلول های سرطانی پیشگیری نماید.

سلامت بیشتر قلب:

غذاهای غنی از سلنیم می توانند از اسیب اکسیداتیو به سلول های بدن جلوگیری کنند و جلوی التهاب و بیماری های قلبی را بگیرند.برخی از افرادی که سطح سلنیوم بدنشان پایین است ممکن است در معرض بیماری های قلبی عروقی قرار داشته باشند.

محافظت از مسمومیت جیوه:

سلنیوم با جیوه پیوند برقرار می کند و همین امر موجب می شود مسمومیت حاصل از آن کاهش یابد.

نشانه های کمبود سلنیم در بدن
– سیستم ایمنی ضعیف شده
– ناباروری در مردان و زنان
– خستگی
– ضعف عضلانی
– ریزش مو
– اختلال در عملکرد تیروئید

همانطور که مشاهده کردید منابع زیادی برای کسب سلنیوم مورد نیاز بدن وجود دارد. شما می توانید از منابع بیان شده در این مقاله استفاده کنید و سطح سلنیوم خود را بالاتر ببرید.

Original Article