چگونه درد دندان عقل را تسکین ببخشیم؟

بیشتر افراد معمولا تصمیم می گیرند دندان عقل خود را بکشند زیرا این ها معمولا باعث ایجاد درد می شوند. حالا سوال اینجاست که قبل از کشیدن، درد این دندان را چگونه می توان بهبود بخشید؟ دندان عقل آخرین دندانی است که در دهان افراد ظاهر می شود. دردی که در دندان عقل بروز می کند می تواند خود به خود بهبود یابد اما در برخی از موارد درمان خانگی یا درمان پزشکی نیاز خواهد بود.

درمان های خانگی
دندان عقل ممکن است باعث ایجاد درد و سفتی شود. در نهایت کشیدن این دندان مشکل را حل خواهد کرد. در این میان درمان های طبیعی و خانگی زیادی برای بهبود درد وجود دارد که در ادامه برخی از آن ها را با هم مرور می کنیم.

ژل بی حس کننده:

این نوع ژل به شما کمک می کند حس درد در لثه و دندان را کاهش دهید. این ها را می توانید بدون نسخه از داروخانه ها تهیه نمایید. بیشتر ژل های دندانی را می توان به طور مستقیم بر روی لثه اعمال کرد. با اینحال فرد باید از دستورات نوشته شده بر روی محصول استفاده نماید.

ایبوپروفن:

همانطور که می دانید ایبوپروفن یکی از مسکن های بدون نسخه است و به کاهش التهاب کمک می کند. استفاده از دوز پیشنهادی بر روی بسته بندی به شما کمک می کند درد خود را کاهش دهید. این موضوع باعث کاهش التهاب لثه ها می شود.

ایبوپروفن و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ممکن است تا زمانی که فرد به دندانپزشک می رود در مدیریت درد به او کمک کند.

بسته یخ:

اعمال بسته یخ بر روی فک می تواند باعث کاهش التهاب شود و درد را کمتر نماید. این موضوع اثر بی حس کنندگی دارد. فرد می تواند تکه های یخ را در حوله قرار دهد.

استفاده از آب و نمک:

محلول آب و نمک خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد. یکی از مطالعات انجام شده در سال 2010 نشان می دهد شستن دهان با آب نمک می تواند باکتری ها را نابود سازد. برخی از اوقات تجمع باکتری ها در دهان باعث ایجاد درد می شود. به همین خاطر استفاده از آب و نمک می تواند به درمان عفونت و کاهش درد کمک نماید. برای تهیه محلول آب نمک، می توانید یک قاشق غذاخوری نمک را در یک لیوان آب جوش حل کنید. بعد از خنک شدن می توانید آن را در دهان بریزید و غرغره نمایید.

میخک:

تحقیقات انجام شده نشان می دهد میخک می تواند در تسکین درد دندان عقل مفید باشد. یکی از مطالعات انجام شده در سال 2006 نشان می دهد این ماده تسکین دهنده موضعی درد است و خاصیت بی حس کنندگی دارد.

برای استفاده از این درمان خانگی فرد می تواند از میخک یا روغن آن استفاده کند. اگر از میخک کامل استفاده می کنید موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

– مخیک را بر روی دندانی که باعث درد شده قرار دهید

– آن را نزدیکی فک قرار دهید اما نجوید

– اجازه دهید درد کاهش یابد و سپس آن را بیرون بریزید.

برای استفاده از روغن میخک می توانید موارد زیر را امتحان کنید:

– چند قطره از روغن میخک را روی پنبه بریزید

– پنبه را روی دندان عقل قرار دهید

– آن را همان جا نگه دارید تا درد کاهش یابد

هم روغن میخک و هم میخک کامل را می توانید از عطاری ها خریداری کنید.

پیاز:

یکی از مطالعات انجام شده در سال 2007 نشان داد که پیاز دارای خاصیت ضد التهابی و ضد میکروبی است. این مزایا باعث شده است پیاز تورم و درد را کاهش دهد. برای استفاده از پیاز به عنوان درمان خانگی موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

– پیاز را برش دهید

– آن را در دهان قرار دهید و با دندانی که باعث درد شده، بجوید

– چند دقیقه به جویدن ادامه دهید تا درد کاهش پیدا کند.

این فرآیند باعث خارج شدن آب پیاز می شود و تورم، التهاب و درد را کاهش می دهد.

کیسه چای:

یکی از مطالعات انجام شده در سال 2016 نشان می دهد کیسه چای می تواند خاصیت آنتی باکتریایی و ضد التهابی داشته باشد. این موضوع بدین معنی است که چای می تواند تورم و عفونت های باکتریایی را نابود سازد. برای استفاده از این درمان خانگی، می توانید یک فنجان چای دم کنید و آن را در یخچال بگذارید. بعد از اینکه چای سرد شد، کیسه آن را بردارید و در دهان بگذارید/ هیچ خامه، شیر یا شکری به آن اضافه نکنید.

کشیدن دندان:

در برخی از شریط درمان های خانگی نمی تواند درد ناشی از دندان عقل را تسکین ببخشد. در این شرایط باید به سراغ دندانپزشک بروید و دندان را بکشید. بی حسی موضعی برای کشیدن دندان مورد استفاده قرار می گیرد. برش های کوچکی در اطراف دندان ایجاد می شود و سپس دندان عقل کشیده می شود. این فرآیند بسیار کوتاه است اما می تواند در برخی از شرایط بیش از 20 دقیقه به طول انجامد.

پیشگیری
زمانی که دندان عقل کامل می شود مواردی وجود دارد که مانع از عفونت آن خواهد شد. این موارد عبارتند از :

– داشتن بهداشت دهان و دندان مناسب

– نوشیدن آب کافی

– اجتناب از مصرف مواد غذایی شکردار

– شستن دندان ها و مسواک زدن مرتب آن ها

با اینکه در این مقاله از درمان های خانگی تایید شده برای کاهش درد دندان عقل صحبت کردیم اما این ها راه حل های کوتاه مدت هستند. زمانی که دندان عقل تحت تاثیر عفونت قرار می گیرد باید کشیده شود.

Original Article